Образовање
Према подацима пописа из 2002. године, анализа образовне структуре становништва старијег од 15 година показује да доминантно учешће у општини Лозница има становништво са средњим образовањем, и њихово учешће износи 45%. Учешће становништва са вишим и високим образовањем износи 8%, што је неповољније у односу на републички просек, док су лица са образовањем нижим од основног заступљена са 23%, а са основним са 22%, тако да су оба показатеља на нивоу републичког просека.
У периоду до 2015. године обезбедиће се потпуна доступност школовања свој деци. Погодним мерама и програмима Град ће подстицати укључивање у редовни систем образовања деце угрожених група група (Роме, децу избеглица и расељених лица и др.). Прилагођавањем мреже и садржаја програма средњих стручних школа обезбедиће се знатно већи степен усклађености понуде и тражње на тржишту рада. Развој средњег стручног образовања биће у складу са потребама послодаваца и са увођењем и развојем нових технологија. Полазећи од опредељења датих у овом документу о промени привредне структуре, извршиће се прилагођавање програма средњег стручног образовања у оквиру постојећих школских капацитета.
За град Лозницу могли би бити интересантни следећи образовни профили: пољопривредни техничар, прехрамбени техничар, пекар, месар, прерађивач млека, руковалац-механичар пољопривредне технике, оператер машинске обраде.
Структура запослености и незапослености
– Структура становништва (.pdf).
– Структура запослених (.pdf).