Одштампај
Боља социјална слика

Лечење није начин живота већ представља само његов део зато што хронични болесници, па и они који се дијализирају могу да воде нормалан живот, да раде, подижу децу, да буду на летовању активни и расположени. Тим речима, на спортским сусретима које је у недељу, 8.фебруара организовало Републичко удружење бубрежних болесника РЕНАЛИС у Лозници, обратио се учесницима из Новог Пазара, Ниша, Лесковца, Београда лознички нефролог, доктор Ненад Зец. Били су то други,узајамни сусрети, који су после јагодинских у прошлом месецу,реализовани у Лозници уз подршку Министарства омладине и спорта  и Министарства здравља у настојању да се осим породице и здравствених радника и држава укључи у ресоцијализацију оболелих,навео је доктор Зец. Нефрититични пацијенти морају увек и свуда бити пуноправни са својим жељама, надањима и страховима,рекао је, уз препоруку да се за срећу ваља и треба борити.
            Да је рехабилитација услов за продужени живот, истицала је Коса Стојковић, члан Градског већа. Преносећи подршку градоначелника Видоја Петровића она је навела да су и ове године из рестриктивне буџетске касе пројектована средства за помоћ оболелима и инвалидима.
            -  Лично сам и у пракси доказивала да су највећи пријатељи човека управо спорт и физичка култура, па ћу се нарочито у вашем случају залагати за што активније садржаје који ће допринети вашем лакшем укључивању у редовне животне токове, навела је Стојковић.
             Да је едукација пациената-нефритичара основа за успешно излечење, нарочито након трансплантације бубрега, није потребно посебно наглашавати. Али јесте добро знати да здрави бубрези свакодневно прочисте око 200 литара крви. Хронична болест бубрега је обично тиха и незапажена на време, јер се у већини случајева не осећа. Тренутно, у свету се милион и по људи дијализира, подсетио је председник Удружења РЕНАЛИС Звонко Петровић, износећи невеселу медицинску прогнозу да ће до 2025. године за 70 одсто бити већи и број дијабетичара, што директно узрокује оштећења бубрега.